حیواناتی که به غلط حیوان خانگی شناخته می شوند

 

نگهداری حیوان خانگی امروزه به یکی از موضوعاتی تبدیل شده است که بسیار به چشم می‌آید و افراد بسیاری هستند که حیوانات گوناگون را در محیط زندگی و کنار خود نگه می‌دارند؛ اما مشکلی که وجود دارد، این است که برخی از افراد از حیواناتی نگه‌داری می‌کنند که اشتباها به عنوان حیوان خانگی شناخته می‌شوند. با توجه به این موضوع تصمیم گرفتیم که در این پست در رابطه با چنین حیواناتی صحبت و آن‌ها را به شما معرفی کنیم.

 

لاک‌پشت گوش قرمز

به احتمال زیاد در شب‌های نزدیک به عید با افرادی که لاک‌پشت‌های گوش قرمز می‌فروشند مواجهه شده‌اید؛ اما باید بدانید که خرید این نوع از لاک‌پشت اشتباه خواهد بود، چرا که لاک‌پشت گوش قرمز یکی از حیوان‌هایی به حساب می‌آید که نباید در محیط خانه به عنوان حیوان خانگی از آن نگهداری کرد.

شاید این موضوع برای شما سوال پیش بیاورد که چرا نباید از لاک‌پشت گوش قرمز نگهداری کرد؟ در جواب به این سوال باید گفت که لاک‌پشت گوش قرمز یک نوع لاک‌پشت مهاجم شناخته می‌شوند. درست است که این حیوان شرایط نگهداری راحت و آسانی دارد و نباید چیز خاصی برای او فراهم شود، اما از آنجایی که گونه مهاجم لاک‌پشت به حساب می‌آید، توصیه می‌شود آن را به عنوان حیوان خانگی نگه ندارید.

همچنین باید متذکر شد که این حیوان عمر به نسبت بالایی دارد و ممکن است بسیاری از افراد از نگه‌داری آن خسته و آن را در طبیعت رها کنند. چنین اقدامی می‌تواند آثار جبران‌ناپذیری داشته باشد؛ چرا که این نوع از لاک‌پشت از جثه و قدرت بیشتری در مقایسه با لاک‌پشت برکه‌ای برخوردار است و می‌تواند مشکلات زیادی را به بار آورد.

 

طوطی خاکستری آفریقایی

طوطی خاکستری آفریقایی در واقع همان کاسکو در ایران است که امروزه شاهد آن هستیم بسیاری از افراد آن را به عنوان حیوان خانگی نگه‌داری می‌کنند؛ اما توجه داشته باشید که کاسکو به اشتباه به عنوان یک حیوان خانگی شناخته می‌شود و نگهداری از آن را به شما توصیه نمی‌کنیم. بسیاری از افراد که از این پرنده نگهداری می‌کنند، باعث شده اند نسل این پرنده رو به انقراض برود و کمتر گونه‌ای از آن در طبیعت دیده شود.

 

سنجاب ایرانی

سنجاب ایرانی نیز گونه‌ای دیگر از حیوانات رو به انقراض به حساب می‌آید که در معرض شکار شکارچیان قرار گرفته است. سنجاب ایرانی از حیواناتی به حساب می‌آید که زمان ترس به لانه‌اش پناه می‌برد و شکارچیان با پیدا کردن لانه مربوط به این حیوان آن را به راحتی شکار می‌کنند و آن را به افرادی که در حوزه خرید و فروش حیوان فعالیت دارند، می‌فروشند.

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که این حیوان را به عنوان حیوان خانگی نگه‌داری می‌کنید، به چرخه انقراض این حیوان کمک کرده‌اید. توجه داشته باشید که حیوانات زیستگاه مخصوص به خود را دارند و اگر شرایط به خوبی برای این حیوانات فراهم نشود، نسل آن‌ها با انقراض روبرو می‌شود.

علاوه بر موارد نام برده شده، حیوانات دیگری چون سمندر، مارمولک، مار و تمساح نیز از دیگر حیوانات خانگی به حساب می‌آیند که اشتباها به عنوان حیوان خانگی شناخته می‌شوند و نگه‌داری از آن‌ها کار اشتباهی خواهد بود. توصیه می‌شود پیش از تصمیم به خرید هر نوع حیوانی، از شرایط زندگی مورد نیازش مطلع شوید تا بهترین تصمیم را در این راستا بگیرید.