مزایای نگهداری حیوانات خانگی

 

داشتن حیوان خانگی یکی از موضوعاتی محسوب می‌شود که امروزه بسیار دیده می‌شود؛ اما موضوعی در رابطه با حیوانات وجود دارد و آن این است که نگهداری از حیوانات خانگی چه مزیت‌هایی را به همراه دارد. در ادامه تصمیم داریم مزایای نگهداری از حیوانات خانگی را برای شما مورد بررسی قرار دهیم تا به خوبی با این موضوع آشنا شوید؛ بنابراین اگر از آن دسته افرادی هستید که به نگهداری حیوان در محیط خانه علاقه مندید، با ما همراه باشید.

برطرف کردن حس تنهایی

شرایطی که امروزه بسیاری از افراد با آن مشکل دارند، تنهایی است که این موضوع می‌تواند مشکل روحی و روانی بسیاری را به همراه داشته باشد. از همین جهت داشتن یک حیوان در محیط خانه می‌تواند نقش تاثیرگذاری داشته باشد؛ چرا که عموما افرادی که از حیوان خانگی نگهداری می‌کنند به آن‌ها وابستگی شدیدی پیدا می‌کنند و آن‌ها را همانند یک عضو از خانواده خود می‌دانند. از طرفی حیواناتی چون سگ، گربه، طوطی و … نیز به احساسات انسان واکنش نشان می‌دهند و این موضوع سبب می‌شود که تعامل و ارتباط خوبی بین فرد و حیوان صورت گیرد و در نتیجه فرد احساس تنهایی نکند.

به وجود آوردن احساس آرامش

طبق تحقیقات و بررسی‌هایی که صورت گرفته است، مشخص شده افرادی که از حیوانات در منزل نگهداری می‌کنند نسبت به دیگر افراد، کمتر دچار مشکلاتی چون مشکلات عصبی و اضطراب می‌شوند. دلیل این موضوع را می‌توان رابطه بین انسان و حیوان در نظر گرفت که سبب می‌شود ترشح هورمون استرس که کورتیزول نام دارد، کمتر شود و در عوض هورمون شادی یعنی سروتونین در خون افزایش یابد و فرد در چنین حالتی احساس آرامش کند.

موثر در بهبودی اختلالات روانی

اختلالات روانی انواع گوناگونی دارند که می‌توان به مواردی چون بی‌حوصلگی، خستگی، گریه کردن، بی‌انگیزگی و … اشاره داشت. حال اگر فردی که این مشکلات را دارد از حیوان خانگی چون سگ، گربه یا پرندگان نگهداری کند، متوجه می‌شود که اختلالات موجود برطرف می‌شوند.

بیشتر شدن عشق و محبت میان اعضای خانواده

از دیگر مزیت‌های نگهداری از حیوانات می‌توان افزایش حس خوب و عشق و علاقه را در نظر گرفت. البته چنین موضوعی بیشتر در کودکان دیده می‌شود؛ چرا که در اکثر شرایط کودکان با حیوانات خانگی به بازی مشغول می‌شوند و به آن‌ها مهر و محبت بیشتری می‌ورزند. چنین موضوعی سبب می‌شود کودک شما عشق ورزیدن را آموزش ببیند و سپس به درستی از آن استفاده لازم را ببرد.

موثر بر بهبود فشارخون

یکی دیگر از موضوعاتی که می‌توان آن را در بهبود فشارخون در نظر گرفت، داشتن حیوان خانگی است. طبق آمار و آنچه در دسترس قرار دارد، شاهد آن هستیم که استفاده از حیوانات به ویژه سگ و گربه سبب می‌شود که فرد دیگر نیازی به مراجعه به دکتر در فواصل زمانی کوتاه نداشته باشد. به نوعی می‌توان گفت افراد نگهدارنده از حیوانات، مشکلاتی چون مشکل قلبی ندارند و کمتر دچار حمله‌های قلبی می‌شوند و حتی سابقه وجود فشارخون نیز در این دست خانواده‌ها کمتر دیده می‌شود.

در این متن ۵ مزیت استفاده از نگهداری حیوانات خانگی را مورد بررسی قرار دادیم و متوجه شدیم برخلاف نظر عموم که معتقد هستند حیوانات خانگی مشکلات بسیاری را به همراه دارند، مزیت‌های گوناگون را نیز شامل خواهند شد؛ بنابراین شما می‌توانید حیوان مورد علاقه خود را خریداری، نگهداری و از مزایای حضور آن بهره مند گردید.