واکسن های مورد نیاز سگ ها

 

بدون شک، سگ یکی از حیواناتی به حساب می‌آید که طرفداران بسیاری دارد و نسبت به دیگر حیوانات محبوبیت بیشتری پیدا کرده است؛ اما موضوعی که در رابطه با این حیوان وجود دارد، این است که سگ به نگهداری مخصوصی نیاز دارد و شما باید اقدامات لازم را برای حفظ سلامتی حیوان خود انجام دهید. یکی از این اقدامات را می‌توان واکسن زدن در نظر گرفت. سگ‌ها از جمله حیواناتی هستند که باید هر چند وقت یک‌بار واکسیناسیون شوند. از همین جهت در رابطه با واکسن‌های ضروری و اختیاری اطلاعاتی را در اختیارتان قرار می دهیم تا با آن‌ها آشنا شوید.

واکسن‌های اصلی

در ابتدا بپردازیم به واکسن‌های اصلی که حتما باید سگ شما آن‌ها را بزند. البته پیش از آنکه به صورت اختصاصی به این موضوع بپردازیم، باید متذکر شویم که واکسن‌های هاری و چندگانه، سگ شما را در برابر بیماری‌هایی که در ادامه ذکر می شود، حفظ می‌کند.

واکسن پاروویروس (Canine Parvovirus)

یکی از بیماری‌هایی که باعث استفراغ و اسهال خونی در سگ می‌شود را می‌توان پاروویروس در نظر گرفت. این بیماری یکی از بیماری‌های خطرناک است که اگر سگ شما واکسیناسیون نشده باشد، حتما با مبتلا شدن به این بیماری می‌میرد و تجربه تلخی را برای شما رقم خواهد زد.

واکسن دیستمپر (Canine Distemper)

دیستمپر نیز یکی از بیماری‌هایی به حساب می‌آید که می‌تواند سیستم عصبی، روده و ریه سگ شما را درگیر کند. این بیماری نیز بسیار واگیردار و کشنده به نظر می‌رسد. توجه داشته باشید که شما می‌توانید تنها با یک واکسن سگ خود را از مبتلا شدن به چنین بیماری حفظ کنید.

واکسن هپاتیت (Hepatitis)

اگر سگ شما به بیماری هپاتیت مبتلا شود، کبدش درگیر می‌شود. در واقع می‌توان گفت هپاتیت نوعی بیماری عفونی است که کبد را در ابتدا درگیر و سپس به دیگر بخش‌های بدن نیز سرایت می‌کند. نکته‌ای که باید در رابطه با این بیماری بدانید، این است که اگر سگ شما در زمان تولگی مبتلا شود، می‌میرد؛ چرا که بدن توله‌سگ کشش و مقاومت چنین بیماری را نخواهد داشت. از همین جهت توصیه می‌شود در زودترین زمان ممکن، سگ خود را با واکسن هپاتیت، واکسیناسیون نمایید.

واکسن هاری (Rabies)

هاری از جمله بیماری‌هایی محسوب می‌شود که می‌تواند اعصاب نخاعی و مغز سگ را مورد آزار قرار دهد. حتی به نوعی می‌توان گفت هاری در سگ‌ها از کشنده‌ترین بیماری‌های ممکن به حساب می‌آید. البته مشکل دیگری نیز وجود دارد و آن این است که این بیماری می‌تواند از سگ به انسان منتقل شود؛ بنابراین واکسیناسیون در برابر این بیماری یکی از نیازهای اصلی نگهداری از سگ به نظر می‌رسد.

واکسن پاراآنفولانزا (Canine Influenza)

این بیماری در واقع نوعی آنفولانزا است که رگ‌های خونی سگ را تحت تاثیر قرار می‌دهد و می‌تواند در بدترین حالت منجر به سرفه خونی شود.

تا به اینجا ۵ مورد از واکسن‌های اصلی سگ را مورد بررسی قرار دادیم؛ اما همان‌طور که در ابتدا گفته شد، واکسن‌های غیر اصلی نیز وجود دارد که بهتر است از آن‌ها نیز استفاده کنید. این دست از واکسن‌ها را می‌توان واکسن بوردتلا، واکسن کنل کاف، واکسن بیماری لایم و واکسن لپتوسپیروز در نظر گرفت. اگر سگ شما تمام واکسن‌های گفته شده را در زمان درست دریافت کند، دچار بیماری نمی‌شود و می‌تواند سالیان سال همدم شما باشد.