واکسن های مورد نیاز گربه ها

 

گربه‌ها یکی از محبوب‌ترین حیواناتی هستند که افراد بسیاری به مراقبت و نگهداری از آن‌ها می‌پردازند؛ اما نکته‌ای که وجود دارد، واکسیناسیون این حیوان است. استفاده از واکسن‌ها سبب می‌شود گربه شما مدت زمان طولانی‌تری را در سلامت کامل به زندگی ادامه دهد؛ بنابراین می‌توان گفت آشنایی با واکسن‌های گربه از اهمیت بالایی برخوردار است که باید به آن توجه شود. در ادامه واکسن‌های اصلی که گربه شما باید حتما آن‌ها را دریافت کند و همچنین واکسن‌های غیر اصلی را معرفی خواهیم کرد.

 

معرفی واکسن‌های اصلی

واکسن‌های سه گانه گربه از جمله واکسن‌هایی است که گربه شما باید در دو ماهگی آن را دریافت کند. این واکسن‌ها را می‌توان واکسن هرپس ویروس، واکسن کلسی ویروس و واکسن پن‌لوکوپنی در نظر گرفت که هر کدام بنا بر دلایل خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

واکسن هرپس ویروس

هرپس ویروس یک نوع بیماری تنفسی است که امکان دارد گربه شما را با عفونت‌های شدید ریوی روبرو کند. از جمله علائمی که می‌تواند نشان دهنده این بیماری باشد عطسه، زخم‌های قرنیه و ترشحات بینی است؛ البته باید متذکر شد که این بیماری بر دستگاه عصبی گربه نیز تاثیر می‌گذارد.

 

واکسن کلسی ویروس

کلسی ویروس نیز همانند هرپس ویروس یک بیماری تنفسی به حساب می‌آید که می‌تواند منجر به مشکلاتی چون عطسه، زخم‌های دهانی و عفونت دستگاه تنفسی شود. همچنین امکان دارد گربه مبتلا شده به این بیماری با مشکلاتی چون التهاب دندان و لثه نیز مواجه شود. توجه داشته باشید که این بیماری در صورت تشدید شدن منجر به ریزش موهای گربه شما خواهد شد.

 

واکسن پن‌لوکوپنی

پن‌لوکوپنی یکی از بیماری‌های کشنده برای گربه‌ها به حساب می‌آید که به دلیل عفونت بسیاری که در بدن گربه ایجاد می‌کند، سبب مرگ این حیوان می‌شود. گربه شما در صورت مبتلا شدن به این بیماری اشتهای خود را از دست می‌دهد و در صورت درمان نشدن علائمی چون اسهال و استفراغ را نیز به همراه دارد.

 

واکسن ‌هاری

واکسن ‌هاری باید در سه ماهگی به گربه تزریق شود. لازم به ذکر است که گربه به صورت طبیعی به این بیماری مبتلا نمی‌شود، اما امکان دارد که توسط یک پستاندار دیگر گاز گرفته شود و این بیماری به بدنش وارد شود و از آنجایی که این بیماری از حیوان به انسان منتقل می‌شود، لازم است که حتما گربه شما این واکسن را بزند.

تا به اینجا ۴ بیماری که امکان دارد برای گربه شما پیش بیاید را مورد بررسی قرار دادیم. البته توجه داشته باشید که اگر گربه شما واکسن‌های این بیماری‌ها را دریافت کرده باشد دیگر مشکلی به وجود نخواهد آمد. در کنار واکسن‌های اصلی، واکسن‌های غیر اصلی نیز وجود دارد که استفاده از آن‌ها را نیز توصیه می‌کنیم.

از جمله واکسن‌های غیر اصلی می‌توان اشاره داشت به مواردی چون واکسن لوسمی، واکسن بوردتلا یا سیاه سرفه، ایدز گربه‌ها و واکسن کزاز. توصیه می‌شود حتما از این واکسن‌ها برای گربه خودتان استفاده کنید تا خیالتان از سلامت دوست پشمالویتان راحت شود و مدت طولانی او را کنار خود داشته باشید. در آخر امیدواریم این پست توانسته باشد شما را به خوبی با چنین موضوعی آشنا کرده و برای شما مفید واقع شده باشد.

از نظرات شما عزیزان استقبال می کنیم 🙂